X
X

Dedicated Server Nedir?

AnasayfaYazılarSunucuDedicated Server Nedir?

Dedicated server, yalnızca tek bir kullanıcı için ayrılmış, tamamen paylaşımsız sunuculardır. Dedicated serverlerin kullanım hakları tek bir kişiye ait olduğu için birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Paylaşımlı sunucular ile arasındaki en büyük farklardan biriside bu noktada ortaya çıkmaktadır. Dedicated server paylaşımsız sunucu veya fiziksel sunucu anlamlarına gelmektedir. Paylaşımlı ve dedicated sunucuların farkları konusuna geldiğimizde ise yukarıda da belirttiğimiz gibi en büyük fark dedicated sunucuların tek kişi tarafından kullanılıyor olmasıdır. Oyun sunucuları içinde genellikle dedicated sunucular, bu avantajından dolayı rağbet görmektedir.

Paylaşımlı Sunucu Nedir?

Paylaşımlı sunucular, dedicated sunucuların tam aksine tek bir kişi tarafından kullanılmamaktadır. Sunucuların kapasitelerine göre farklılık göstermekle birlikte sunucu içerisinde birden fazla kişinin verileri barındırılabilir. Örneğin bir online oyun için kullanılan bir paylaşımlı sunucu üzerinden gidersek yalnız tek bir paylaşımlı sunucu üzerinde birden fazla sayıda oyun bulunabilmektedir. Adından da anlaşılacağı üzere paylaşımlı sunucuların bütün özellikleri ortak kullanılmaktadır. Oyun sunucuları için gerekli olan işlemci, disk alanı ve RAM ortak olarak kullanıldığı için trafik açısından problemler yaşayabilirsiniz. Bu yüzden dedicated server kullanmanız daha kaliteli işler ortaya çıkartmanız açısından çok daha faydalı olacaktı.

Dedicated Sunucu Nedir?

Paylaşımsız sunucular tek bir kişiye hizmet vermektedir. Bu sunucuların içerisinde başka bir sunucunun verileri bulunmaz. Sunucunun sahip olduğu RAM, işlemci ve disk alanı gibi bütün özellikler tamamen tek bir kişiye aittir. Oyun sunucusu satın almak istediğiniz takdirde dedicated sunucular daha kaliteli bir hizmet vermeniz açısından faydalı olacaktır. Çünkü herkes kolaylıkla oyun sunucusu satın alabiliyor ve bu sunucular arasında ön plana çıkmanız gerekiyor. Burada iki sunucu arasındaki farkı basit bir örnekle açıklamak gerekirse, paylaşımlı sunucuları bir apartman bahçesine benzetebiliriz. Apartman bahçesi, apartmanda oturan bütün insanlar tarafından ortak bir şekilde kullanılabilmektedir. Dedicated sunucular ise müstakil evin bahçesi gibidir, tamamen size özgüdür ve izin vermediğiniz müddetçe başka bir kişi tarafından kullanılamaz. Fakat paylaşımlı bir sunucuya göre daha fazla sorumluluğa sahip olduğunuz için bu konularda bilgi sahibi olmanız gerekmektedir.


Top