X
X

İyi Bir Oyun Sunucusu Kurmak İçin Gerekenler

AnasayfaYazılarOyun Sunucularıİyi Bir Oyun Sunucusu Kurmak İçin G...

Oyun sunucusu kurmak gibi bir düşünceye sahipseniz teknik bilginizin olması gereklidir fakat bunun yanı sıra neye ihtiyacınız olduğu da önem arz etmektedir. Bu içeriğimizde, neredeyse birçok oyuncunun hayatının bazı dönemlerinde kurmak istediği ve genelde sonu hüsranla bitmekte olan oyun sunucusu kurmaktan bahsedeceğiz. Yıllarca ayakta kalacak bir oyun sunucusu nasıl kurulur, oyun sunucusu nasıl kullanıcıların tercihi haline getirilir gibi sıkça sorulan soruları cevaplandırmaya çalışacağız.  Minecraft, Rust, Knight Online kuracağınız sunucu hangi oyun için olursa olsun bu kriterleri izlemeniz size fayda sağlayacak ve başarılı, amacına ulaşmış ve tercih edilen bir sunucu olma yolunda ilerlemenizi sağlayacaktır. İşte maddeler halinde oyun sunucusu kurarken dikkat edilmesi gerekenler;

  • Öncelikle bütçe konusu oldukça önemlidir. İyi bir bütçe ayırmanız faydalı olacaktır. Bütçeniz ne kadar iyiyse sunucunun kalitesini o kadar arttırabilirsiniz.
  • Sunucunuzu kendisini kanıtlamış, alanında başarılı ve gerçekten iyi referanslara sahip hosting firmalarından satın almaya çalışın. Kendi evinizde de sunucu kurabilirsiniz fakat bu çok daha maliyetli olacaktır ve çok yüksek teknik bilgiye sahip olmanız gerekiyor.
  • Belki de en önemli kriter, güvenlik. Sunucunuzun herhangi bir saldırıya karşı korumalı olması gerekmekte ve saldırıları engelleyebilmelidir. Saldırılara karşı dayanaksız bir sunucu kurmanız bütün emeklerinizi çöpe atmanıza ve maddi olarak da kaybınızın olmasına neden olabilir.
  • Sunucuyu sürekli olarak kontrol altında tutabilecek, herhangi bir olumsuz durumda hemen müdahale edebilecek bir ekip oluşturun. Bu, oyun sunucununuz uzun süreli olması için oldukça ciddi bir önem taşıyan kriterler arasındadır.

Profesyonel bir kadro ile çalışmaya özen gösterin. Belki alanında uzmanlaşmış kişilerle çalışmak maliyet açısından zorlayıcı olabilir. Fakat istediklerinizi elde etmek içinde böyle bir ekibe ihtiyaç duyacaksınız. Yazının başında da belirttiğimiz gibi bu konuda bütçe çok önemlidir. Ayrıyeten bütçeyi kısmaya çalışırken ortaya çıkacak bir hata sonucu tüm yatırımınızı kaybedebilir, maddi boyutun yanı sıra emekleriniz de boşa gitmiş olabilir. Bu oldukça can sıkıcı bir durum olacaktır ve kimse de bu durumla baş başa kalmak istemez.


Top