X
X

Oyun Sunucusu Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

AnasayfaYazılarOyun SunucularıOyun Sunucusu Kiralarken Dikkat Edi...

Bu içeriğimizde oyun sunucusu kiralarken dikkat etmeniz gereken şeylerden bahsedeceğiz. Bir sunucu kiralamadan önce hangi parçalar neye yarıyor ve bizim hangisine daha çok dikkat etmemiz gerekiyor gibi soruları cevaplandırmaya çalışacağız. Yani oyun sunucusu kiralama yapacaklar için bir nevi rehber niteliğinde bir içerik hazırladık.

Oyun Sunucusu Parçaları Nelerdir ve Ne İşe Yarar?

Hangi parçanın ne işe yaradığını çok iyi kavramalı ve buna göre tercihte bulunmalısınız. Oyun sunucularında bulunan parçalar şunlardan oluşuyor;

İşlemci

Basit bir ifadeyle karşılaştırma ve mantık işlemlerinin yürütüldüğü ana parçadır diyebiliriz. Döngüler, kontroller,  yorumlama ve dosya getirme işlemleri sunucuların işlemcileri tarafından yapılmaktadır. Her sunucunun işlemci kullanımı kesinlikle aynı seviyede değildir, farklılık göstermektedir. Sunucunun işlemci kullanımını belirleyen iki ana faktör vardır. Bu faktörlerden ilki oyunda kullanılan pluginlerdir diyebiliriz. İkinci ve en önemli faktör ise sunucunun sahip olduğu oyuncu sayısıdır. Çünkü sunucuda ne kadar işlemci yapılırsa işlemci o kadar çalışır. Bu yüzden sunucu kiralamadan önce ihtiyacınız olacak hızı çok iyi tespit etmeli ve sunucu kiralayacağınız zaman yapmış olduğunuz analizlere göre diğer kriterleri de hesaba katarak en doğru tercihi yapmalısınız.

RAM

Oyun sunucusu ram kapasite sunucu kiralayanların en çok dikkat ettiği şeydir diyebiliriz. Görevi ise verilerin anlık olarak saklanmasını sağlamaktır. İşlemci önbelleği ile kıyaslandığında ağır kalırken bir hard diske göre oldukça hızlıdır. Yine online oyuncu sayısıyla kullanılan ram kapasitesi doğru orantılıdır.

Hard Disk

Sunucu kiralama sürecinde birçok kişi tarafından ihmal edilmekte olan bir parçadır fakat performansa doğrudan etki etmektedir. Sunucunuzda gecikmeler var ve ram, işlemci kullanımı normal düzeylerde ise problem hard diskten kaynaklanıyordur. Hard disk birçoğumuzun bildiği üzere depolama ile görevlidir. Sunucu ve oyuncu dosyalarınız hard diskte barınmaktadır. 3 tip hard disk piyasada yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

  • SATA
  • SAS
  • SSD

Bu üç disk arasında yukarıdan aşağı doğru inildikçe fiyat ve hız artmakta, kapasite ise azalmaktadır. En hızlı ve pahalı hard disk SSD iken en çok kapasiteye sahip olan disk türü ise SATA’dır. Ayrıyeten SSD’ler diğerlerine göre daha az enerji harcamaktadır.


Top