X
X

Oyun Sunucusu Türleri

AnasayfaYazılarOyun SunucularıOyun Sunucusu Türleri

Oyun sunucuları 2 tipten oluşmaktadır ve her ikiside ayrı özellikleri sahiptir. Her ikisinin de tercih edilmesi için maliyet, performans gibi nedenleri vardır.

Dedicated Server (Fiziksel Sunucu)

Dedicated serverler aslına baktığımız zaman bir bilgisayardan farksız. Fakat normal bir bilgisayara göre sunucu amaçlı kullanmaya çok daha uygun ürünlerden oluşuyor. Kendi evinizdeki bilgisayarı kullanarak bir oyun sunucusu kurmanız hayli mümkün. Fakat oyun sunucunuz belirli bir oyuncu sayısından sonra takılmalar ve gecikmeler yaşamaya başlayacaktır. Çünkü ne bilgisayarlarımız ne de internet hızlarımız oyun sunucusu kurmak için yeterli güçte ve tipte değillerdir. Takılma ve gecikme gibi sorunların yaşandığı hatta siz bilgisayarı kapattığınız zaman kapanan bir serverde kimse oyun oynamak istemez. Bu yüzden dedicated oyun server ortaya çıkıyor. Çünkü bu fiziksel sunucular sürekli açık tutuluyor bu sayede serverinizde herhangi bir bağlantı kesilme durumu ortaya çıkmıyor. Bunun yanı sıra Xeon gibi normalde bilgisayarlarımızda kullanmadığımız tipte işlemciler kullanıldığı için takılma ve donma gibi problem çok daha az ve zor yaşanıyor. Eğer bir oyun sunucusu kurma düşünceniz varsa dedicated server tercih etmeniz çok daha mantıklı olacaktır. Fakat dedicated server diğer sunucu türlerine göre çok daha yüksek maliyetlere sahiptir. Yani cebinizi biraz yorabilir.

Virtual Server – VPS/VDS

Bir oyun sunucusu açmak için fiziksel sunucu almak gibi bir zorunluluğunuz bulunmuyor. Fiziksel sunucular çok güçlüdür ve buna bağlı olarak masrafları çok fazladır. Yani basit bir oyun sunucusu açmayı düşünüyorsanız fiziksel sunucu almak pek mümkün olmayacaktır diyebiliriz. Bir firma sahip olduğu fiziksel sunucuyu parçalara böler ve o halde kiralar. Bunun amacı maliyeti düşürmektir diyebiliriz fakat dediğimiz gibi maliyetin yanında performansta da çok ciddi düşüşler görülmektedir. Yani diyebiliriz ki çok ciddi bir hedefiniz yoksa virtual server ideal bir tercih olacaktır. Burada VPS ile VDS arasında ki fark ise yazılımdan kaynaklıdır. VPS sunucuyu hayali olarak böler yani 32 GB RAM kapasitesi varsa 45 tane 1 GB RAM’li VPS açılabilir. Öte yandan VDS fiziksel olarak bölünmektedir. Bu yüzden VDS daha iyi performans göstermekte ve tavsiye edilmektedir.


Top