X
X

VDS Nedir?

AnasayfaYazılarSunucuVDS Nedir?

VDS, Virtual Dedicated Server açılımıyla bilinir. Sunucu hizmetlerinden birisi olan bu hizmet tamamen kullanım tasarrufunun kullanıcıya ait olan bir sistemdir. Günümüzde VDS ile birçok işlem yapabilmeniz mümkündür. İnternet siteleri üzerinden uygun fiyatlarla VDS kiralama işlemlerini yaparak sizde birçok işlemi yapabilirsiniz. VDS ile yapabileceğiniz işlemler;

  • Kendinize ait bir oyun sunucusunu yaratabilirsiniz.
  • Müşterilerinize Hosting panel kurulumu yapabilir ve barındırma hizmeti satabilirsiniz. Kar oranı yüksek olduğu için birçok kişi tarafından tercih edilen bir iş modelidir.
  • Kendi yayınınızı kurabilir ve internet üzerinden radyo yayını verebilirsiniz.

VDS hizmetiyle tüm bunlar mümkündür. Günümüzde internet siteleri üzerinden aylık veya yıllık kiralamalarla VDS hizmetini alabilmek mümkündür. Ayrıca VDS sunucuları VPS sunuculara göre daha performanslı bir şekilde çalışabilir. VDS sunucular kendine ayrılan kaynağı kullanabilir. Bu durum sunucunun daha üstün performans vermesini sağlar. VPS hizmetini genellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler web sitesi için alır. Sizde internet siteleri üzerinden bu hizmeti alarak iş modeli oluşturabilir veya kendi ihtiyacını için kullanabilirsiniz.

VDS ve VPS Farkı

VDS’de sunucuların bölünme işlemi donanımsal olarak yapışır VPS’de ise bu durum tam tersidir. Sunucuların bölümleri yazılımsal olarak yapılır. Son dönemlerin en popüler hizmetlerinden birisi olan VDS, birçok kişinin kullandığı hizmetlerden birisidir. Özellikle paylaşımlı Hosting kullanan kişiler bir süre sonra VDS’ye geçmek durumunda kalabilir. VDS’lerVPS’ye göre daha gelişmiş bir versiyonudur. VDS sisteminde özellikle ana sunucudan gelen RAM miktarının ne kadarını kullanabileceğini belirlenebildiği bir sistemdir. Birden fazla VDS sunucusu aynı ana sunucu içerisinde yer alabilir. VDS’de atanan bir donanım varsa kullanıcılar bu donanımı tam olarak kullanabilir. Örnek olarak 2 GB RAM bulunuyorsa kullanıcılar bu miktarın tamamını kullanabilir.

VDS ve Ticari Kazanç

Birçok kişi kar oranlarının yüksek olması nedeniyle VDS barındırma hizmeti paneli kurulumu yaparak satış yapabilmektedir. Hosting satışı yapılarak belirli bu konuda kazanç elde edebilmek mümkündür. Bir çeşit Bayi hosting hizmetini müşterilere satarak bu konuda yükselme şansına sahip olabilmek mümkündür. Bunun için bir planlama yapılabilir.


Top